تنفیذ رئیس جمهور منتخب ایران

تنفیذ رئیس جمهور منتخب ایران

مراسم تنفیذ رئیس جمهور منتخب سیزدهم

با سرود جمهوری اسلامی ایران مراسم تنفیذ سیزدهمین دوره ی ریاست جمهوری اسلامی ایران با حضور رهبر انقلاب اسلامی و جمعی از مسئولان و کارگزاران نظام در حسینیه ی امام خمینی (ره) آغاز شد.

خبرگزاری های رویترز، آسوشیتدپرس و شبکه های تلویزیونی الجزیره مباشر، المیادین، المنار، روسیا الیوم، الاتجاه، المسیره و العهد از جمله رسانه هایی هستند که مراسم تنفیذ سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور منتخب را به صورت زنده و مستقیم پوشش می دهند.

(وَجَاهِدُوا فِي اللَّهِ حَقَّ جِهَادِهِ هُوَ اجْتَبَاكُمْ وَمَا جَعَلَ عَلَيْكُمْ فِي الدِّينِ مِنْ حَرَجٍ مِلَّةَ أَبِيكُمْ إِبْرَاهِيمَ هُوَ سَمَّاكُمُ الْمُسْلِمِينَ مِنْ قَبْلُ وَفِي هَذَا لِيَكُونَ الرَّسُولُ شَهِيدًا عَلَيْكُمْ وَتَكُونُوا شُهَدَاءَ عَلَى النَّاسِ فَأَقِيمُوا الصَّلَاةَ وَآتُوا الزَّكَاةَ وَاعْتَصِمُوا بِاللَّهِ هُوَ مَوْلَاكُمْ فَنِعْمَ الْمَوْلَى وَنِعْمَ النَّصِيرُ

و در راه خدا چنانكه حق جهاد [در راه] اوست جهاد كنيد اوست كه شما را [براى خود] برگزيده و در دين بر شما سختى قرار نداده است آيين پدرتان ابراهيم [نيز چنين بوده است] او بود كه قبلا شما را مسلمان ناميد و در اين [قرآن نيز همين مطلب آمده است] تا اين پيامبر بر شما گواه باشد و شما بر مردم گواه باشيد پس نماز را برپا داريد و زكات بدهيد و به پناه خدا رويد او مولاى شماست چه نيكو مولايى و چه نيكو ياورى. - سوره مبارکه حج آیه شریفه ۷۸).

متن حکم تنفیذ سیزدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران به شرح زیر بود.

بسم اللّه الرّحمن الرّحیم و الحمد للّه ربّ العالمین و صلّی اللّه علی محمّد و آله الطّاهرین سیّما بقیّة اللّه فی الارضین.

خداوند علیم و قدیر را سپاس میگویم که با فضل و عنایت خود، ایران را بار دیگر در آزمون سیاسی و اجتماعی انتخابات سرافراز فرمود و ملّت عظیم الشّأن در شرایطی پیچیده و دشوار، با حضور پُرمعنا و عزّت آفرین خود، حاکمیّت رأی مردم بر اداره ی امور کشور را نمایان ساخت، و با انتخاب شخصیّتی مردمی و عالیقدر از تبار سیادت و علم، و مزیّن به پرهیزکاری و خردمندی، و دارای سوابق درخشان مدیریّت، عزم راسخ خود را بر پیمودن مسیر نورانی انقلاب که مسیر عدالت و پیشرفت و آزادی و عزّت است نشان داد.

امروز میهن عزیزمان، تشنه ی خدمت و آماده ی حرکت جهشی در همه ی عرصه ها، و نیازمند مدیریّتی باکفایت و جهادی و دانا و شجاع است که بتواند توانمندی های آشکار و نهفته ی ملّت، بویژه جوانان را که بسیار فراتر از مشکلات است، بسیج کرده و به میدان کار و تلاش سازنده آورَد؛ موانع را از سر راه تولید بردارد؛ سیاست تقویت پول ملّی را بِجِد دنبال کند، و قشرهای متوسّط و پایین جامعه را که سنگینیِ مشکلات اقتصادی بر دوش آنها است، توانمند سازد؛ مدیریّتی که با مشی فرهنگی خردمندانه، مسیر اعتلای مادّی و معنوی ملّت ایران را هموار کرده، حرکت کشور به سمت جایگاه شایسته اش را شتاب بخشد.

اکنون با تشکّر از مردم عزیز و با پیروی از گزینش آنان، رأ ی به عالِم فرزانه و خستگی ناپذیر و کارآزموده و مردمی، جناب حجّت الاسلام آقای سیّدابراهیم رئیسی را تنفیذ و ایشان را به ریاست جمهوری اسلامی ایران منصوب میکنم، و از خداوند متعال توفیق و سربلندی ایشان و همکارانشان را مسئلت مینمایم و یادآوری میکنم که رأی ملّت و تنفیذ اینجانب تا هنگامی است که مشی همیشگی ایشان در پیمودن صراط مستقیم اسلام و انقلاب ادامه داشته باشد، که به فضل الهی چنین خواهد بود؛ ان شاءاللّه.

مراسم تحلیف رئیس جمهور منتخب سیزدهم

مراسم تحلیف حجت الاسلام و المسلمین سیدابراهیم رئیسی به عنوان منتخب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری فردا (پنجشنبه) مورخ 14 مرداد 1400 ساعت ۱۷ در محل مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد.

ادای سوگند رییس جمهور در حضور رییس قوه قضاییه بخش اصلی این مراسم خواهد بود که با امضای سوگندنامه از سوی رییس جمهور و تحویل آن به دبیر شورای نگهبان همراه خواهد بود.

این مراسم با سخنرانی سیدابراهیم رئیسی به پایان خواهد رسید.

اولین جلسه رسمی پس از تنفیذ

سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور صبح امروز 13 مرداد 1400 (چهارشنبه) درجلسه روسای کمیته های تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا حضور یافت.

در این جلسه فرمانده قرارگاه عملیاتی و روسای کمیته های بهداشت و درمان، تبلیغات و اطلاع رسانی و حمل و نقل گزارش های مربوط به اجرای مصوبات ستاد ملی کرونا در مقابله و مهار موج پنجم بیماری و همچنین تهیه و تدوین دستورالعمل های مرتبط با برگزاری مراسم سوگواری شهادت ابا عبدالله الحسین (ع) در ایام محرم، شرایط بازگشایی مدارس و دانشگاه ها در سال تحصیلی جدید و همچنین روند اجرای سند ملی واکسیناسیون را ارائه کردند.

پس از پایان مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری، آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی به همراه حسن روحانی در نهاد ریاست جمهوری حضور یافته و رئیس جمهور سابق دفتر کار قوه مجریه را به آیت الله رئیسی تحویل داد.

گزینه های احتمالی هیات رئیسه شورای شهر تهران

گویا اعضای شورای شهر بر سر ریاست مهدی چمران اتفاق نظر دارند و پرویز سروری و ناصر امانی از گزینه های جدی نایب رئیسی شورای شهر است.

حبیب کاشانی و سید احمد علوی برای هیات رئیسه و خزانه دار شورا، مهدی اقراریان و احمد صادقی برای سخنگویی شورا، سوده نجفی، زهرا شمس احسان، علیرضا نادعلی و مهدی بابایی نیز از گزینه های جدی عضویت در هیات رئیسه شورای ششم تهران هستند.

البته شایان توجه است صدور احکام انتصابات از طرف سیدابراهیم رئیسی پس از انجام آیین تحلیف صورت خواهد گرفت.

دفتر رییس جمهور در واکنش به اعلام نام معاون اول وی در برخی رسانه ها اعلام کرد که سید ابراهیم رئیسی تا این لحظه (13 مرداد 1400) هیچ حکمی در هیچ حوزه ای صادر نکرده است و اخبار رییس جمهور و انتصابات وی از طریق سایت ریاست جمهوری اطلاع رسانی می شود.

به نقل از رئیس جمهور منتخب: از همه شایستگان از همه جریان ها در دولت آینده استفاده خواهیم کرد.

اولین مطالبه روزنامه کیهان از رئیس جمهور منتخب سیزدهم

یک تیم حرفه ای رسانه ای انقلابی در کنار دولت باشد.

کیهان در سرمقاله امروز با ردیف کردن تعدادی از مطالبات از دولت سیزدهم، تقاضای خودش را هم مطرح کرد.

این روزنامه نوشت: اقدامات دولت جدید هر چقدر هم که مفید و کارآمد باشد اگر پیوست رسانه ای جامع و کاملی نداشته باشد به احتمال زیاد در منظر افکار عمومی با چالش مواجه خواهد شد.

این مسئله به دلیل خصومت و کینه ورزی دشمنان نظام با عناصر انقلابی و چهره های ارزشی همچون آقای رئیسی قطعا مضاعف خواهد بود.

بنابراین شایسته است از همین آغاز فعالیت دولت سیزدهم، یک تیم حرفه ای رسانه ای انقلابی در کنار دولت باشد تا به بهترین شکل نسبت به پوشش اخبار فعالیت های دولت مردمی همت گمارد.

به نقل از بهنام صمدی خبرنگار اقتصادی

رئیسی جمهور امروز تنفیذ شد؛ شاخص ها و قیمت ها را یک گوشه یادداشت می کنیم.

 • دلار ۲۵۷۰۰ تومان
 • سکه ۱۱ میلیون و ۳۰۰هزار تومان
 • شاخص کل یک میلیون و ۳۷۵ هزار
 • ساینا ۱۵۰ میلیون
 • نقدینگی ۳۷۰۰ همت
 • میانگین مسکن تهران ۳۰ میلیون
 • نان بربری ۲۸۰۰ تومان
 • کسری بودجه ۴۵۰ همت
 • بنزین ۳۰۰۰ تومان
 • قیمت نفت ۷۰ دلار
 • بلیط مترو ۲۰۰۰ تومان
 • مرغ کیلویی ۴۰ هزار تومان
 • حداقل حقوق کارگر ۲ میلیون و ۶۵۵ هزار تومان
 • بسته اینترنت ۷۲ گیگ یکساله ۱۵۵ هزار تومان
 • بلیط اتوبوس تهران-مشهد ۱۹۰ هزار تومان
 • شکر کیلویی ۲۰ هزار
 • روغن مایع ۲۵ هزار تومان
 • ۵۰۰ گرم چای خارجی ۱۵۰ هزار تومان
 • پوشک ۱۲ عددی سایز ۴، ۴۵ هزار تومان
 • دلستر یک لیتری ۱۳ هزار تومان
 • آب معدنی یک لیتری ۶۰۰۰ تومان
 • برنج ایرانی کیلویی ۴۰ هزار تومان
 • بلیط پرواز تهران-رشت ۵۰۰ هزار تومان.

بخشی از بیانات حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب

اولا بایستی از خداوند متعال تشکر کنیم که این توفیق را به ملت ایران عنایت کرد تا توانستند یک بار دیگر این حرکت کاملا پرمعنای انتخابات را که نشانه مردم سالاری دینی است، با موفقیت انجام دهند.

به رئیس جمهور محترم دولت دوازدهم و همکارانشان خسته نباشید می گوییم و برای آقای رئیسی و همکارانشان طلب توفیق و عنایت ویژه می کنیم.

تنوع دولت هایی که آمده اند، نشانه آزادی و سلامت انتخابات است/ مسیر آقای رئیسی، مسیر درستی است. مسیری که کشور را به جایگاه خودش میرساند.

انشا الله که این روز برای مردم ایران مبارک باشد.

باید از دولت دوازدهم و همکاران تشکر کنیم و خسته نباشید می گویم.

برای جناب آقای رئیسی و دولت و همکارانشان توفیق کمک و عنایت ویژه میکینم.

تنوع دولت هایی که آمده اند، نشانه آزادی و سلامت انتخابات است.

توطئه تحریم انتخابات طراحی شده بود از مدتی پیش در محافل سیاسی دشمن و جمهوری اسلامی. در داخل هم برخی از روی قرض و برخی از روی غفلت همراهی مرکردند. اما مردم پاسخ خوبی به این ها دادند.

جا به جایی قدرت امیدآفرین است. کسان جدید وارد میدان می شوند، اراده های تازه ای وارد میدان می شود و این برای همه کسانیی که انگیزه خدمت دارند، امیدواری ایجاد می کند.

مسیر آقای رئیسی، مسیر درستی است. مسیری که کشور را به جایگاه خودش میرساند، تمسک به جایگاه اساسی انقلاب است.

بخشی از سخنان سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهور منتخب

سید ابراهیم رییسی پس از دریافت حکم تنفیذ ریاست جمهوری خود از رهبری، شرط ادب و احترام در حکم تنفیذ از سوی رهبری این بود که دست ایشان را می بوسیدم اما به دلیل شرایط موجود، این توفیق از من سلب شد.

خورشید تابناک مردم سالاری دینی بیش از ۴۰ سال در این سرزمین طلوع کرد با هدایت تمام بزرگوار و با همت بالای مردم ، مدل حکمرانی نوینی به عالم عرضه شد.

در این مدل نو، علم کنار اخلاق، عمر عزت در کنار رفاه این مدل به عالم عرضه شد تا بدانند پیوند معنویت با زندگی انسان معاصر را و بدانند دین می تواند در متن زندگی معاصر خدمت کند و تمام شئون زندگی انسان را اداره کند و در یک کلام جمهوریت در کنار اسلامیت و استقلال در کنار آزادی در هم آمیخت.

آنجا که به رهنمودهای امام و رهبری و نظام بی توجهی شد آنجا حوزه مشکلات و کاستی ها و گله مندی های مردم بود.

ما یک برنامه تحولی فوری و کوتاه مدت تنظیم کردیم. من به مردم اطمینان می دهم که مسائل به خوبی شناسایی و برنامه ریزی شده و به صورت فوری دنبال خواهد.

به دنبال رفع تحریم ها خواهیم بود اما سفره مردم را به اراده بیگانگان گره نخواهیم زد.

کسری بودجه، ثبات بازار سرمایه، کنترل تورم، مدیریت کرونا و موضوع آب و برق از جمله مسایل مهمی است که حل آنها فوریت دارد.

به دولت دوازدهم خسته نباشید می گویم اما کارهای مهمی وجود دارد که امروز در پیش روی دولت سیزدهم است.

۱۰ موضوع را به عنوان مسائلی که نیاز به حل فوری و آنی دارند، احصا کرده ایم و از امروز در دستور کار دولت است.

ما از قبیله ما می توانیم هستیم.

پیام مردم در ۲۸ خرداد پیام تحول خواهی، عدالت خواهی، مبارزه با فساد و فقر، اجرای سیاست های اعلامی نظام و توجه به ارزش های والای انقلاب بود.

پیام مردم، پیام تغییر وضع موجود بود.

تورم بیش از ۴۴ درصدی، رشد نقدینگی ۶۸۰ درصدی، سه برابر شدن بدهی های دولت از سال ۹۴ و علاج کردن وضعیت کسری بودجه ۴۵۰ هزار میلیاردی وضعیت مردم را نامناسب کرده است؛ هم به دلیل دشمنی دشمنان و هم کاستی های داخلی.

علاوه بر آسیب دیدن سفره مردم به اعتماد مردم آسیب وارد شده است.

مسئله کسری بودجه، مسئله ثبات بازار بورس، کنترل گرانی و تورم، مسئله کرونا و مسائل دیگری که شناخته شده و راهکارهای آن هم اندیشیده شده است.

مردم از دولت جدید تحول خواسته اند و باید اتفاق بیفتد. این تحول مستند به سند ارزشمند بیانیه گام دوم انقلاب است.


اشتراک گذاری و دانلود مقاله :

تاریخ بارگذاری : 1401/02/27 دانلود مقاله

شما میتوانید از طریق فرم زیر سوالات و نظرات خود را ارسال نمایید.

سایر مقالات از این دسته

جاری کردن صیغه بدون اذن پدر جرم است

کارشناس مسایل خانواده گفت: جاری شدن صیغه بدون اذن پدر جرم بوده و هیچگونه پشتوانه قانونی نیز ندارد و هر لطمه ای هم به دختر وارد شود، او نمی تواند هیچ ا ...

لیست شهرداران تهران بزرگ

علیرضا زاکانی | لیست شهرداران تهران بزرگ؛ تمامی شهرداران تهران پس از انقلاب اسلامی سال 1357 تا کنون را برای شما بررسی نموده ایم. امید به تهرانی زیبا، ...