جاری کردن صیغه بدون اذن پدر جرم است

جاری کردن صیغه بدون اذن پدر جرم است

امیر حسین بانكی پور فرد، کارشناس مسائل خانواده و استاد دانشگاه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی برنا درباره اس ام اس هایی تبلیغی یک دفتر ثبت ازدواج مبنی بر جاری کردن عقد موقت بدون اذن پدر و ثبت رسمی عنوان کرد: اذن پدر برای جاری شدن عقد موقت دستوری فقهی و شرعی است و عمده فقهای ما متفق هستند که اذن پدر برای انجام این امر، مگر در موارد خاص، باید وجود داشته باشد.

وی تاکید کرد: تشخیص این امر که مورد شخص برای صیغه شدن بدون اذن پدر خاص است یا نه، بر عهده خود شخص نیست و باید دلیل محکمه پسند باشد چراکه گاهی دختر به دلیل حالت های روحی و علاقه شدید ممکن است شرایط خود را خاص بداند درحالی که تشخیص آن برعهده دختر نیست. از همین رو جاری شدن صیغه بدون اذن پدر علاوه بر اینکه از نظر فقهی و شرعی حرمت دارد، غیر قانونی نیز هست.

این کارشناس مسائل خانواده تصریح کرد: جاری شدن صیغه بدون اذن پدر جرم محسوب می شود و هیچگونه پشتوانه قانونی نیز ندارد و هر لطمه ای هم به دختر وارد شود او نمی تواند هیچ ادعایی داشته باشد چراکه کار او رسمی و قانونی نبوده است.

بانکی پور افزود: همچنین با توجه به اینکه یک جوان نمی تواند با زندگی خود قمار کند و باید با تضمین خوشبختی وارد خانه بخت شود این ازدواج ها حادثه برانگیز و پر خطر و ضریب خوشبختی آن خیلی پایین خواهد بود؛ از یک سو دختر پشتوانه خانواده را از دست می دهد و از سوی دیگر به دلیل مسائل و احساسات فوری مبادرت به این کار کرده که بعد از صیغه شدن علاقه ها طبق همان ضرب المثل معرف، وصال مدفن عشق است، با رسیدن تمام می شود.

این استاد دانشگاه توضیح داد: شیفتگی ها و دلبستگی هایی که به ویژه از سوی مرد ابراز می شود با وصال به اتمام می رسد در نهایت دختر می ماند و مشکلات روحی و روانی و معمولا هم دختران در چنین شرایطی دست به کارهای خطرناکی می زنند.

وی همچنین تاکید کرد: اصل فرستادن این پیامک ها غیر قانونی و آسیب زاست و باید مورد پیگرد قانونی قرار گیرد.


منبع خبری : برنا

اشتراک گذاری و دانلود مقاله :

تاریخ بارگذاری : 1401/11/16

شما میتوانید از طریق فرم زیر سوالات و نظرات خود را ارسال نمایید.

سایر مقالات از این دسته

تنفیذ رئیس جمهور منتخب ایران

سید ابراهیم رئیسی؛ تنفیذ و تحلیف رئیس جمهور منتخب ایران برگزار شد و دولت سیزدهم شروع به کار کرد باید دید این دولت چه غصه هایی را از دل مردم پاک خواهد ...

لیست شهرداران تهران بزرگ

علیرضا زاکانی | لیست شهرداران تهران بزرگ؛ تمامی شهرداران تهران پس از انقلاب اسلامی سال 1357 تا کنون را برای شما بررسی نموده ایم. امید به تهرانی زیبا، ...